Izmantojiet mākslas darbu foto bez maksas

2017. gada sākumā pasaules slavenais Metropolitēna mākslas muzejs paziņoja, ka turpmāk piedāvās brīvi izmantot mākslas darbu fotoattēlus. 2019. gada pavasarī jau bija pieejami vairāk nekā 406 000 attēlu*, kurus muzejs aicina lejupielādēt, dalīties ar tiem un lietot bez ierobežojumiem.

Urrā, atļauja lietot komercijā

Šiem attēliem ir Creative Commons Zero (CC0) licence, tātad tos var lietot dažādiem mērķiem – arī komerciāliem nolūkiem. Nav nepieciešama ne īpaša muzeja atļauja, ne atsauce uz muzeju.

Metropolitēna mākslas muzejs

Metropolitēna mākslas muzejs (the Met) atrodas Ņujorkā – Manhetenā. Tas ir otrs apmeklētākais mākslas muzejs pasaulē pēc Luvras muzeja Francijā un pats apmeklētākais ASV. Muzeja kolekcija sastāv no apmēram diviem miljoniem darbu.

Foto meklēšana Open Access Artworks sarakstā

Muzeja mājaslapā mākslas darbus iespējams ērti aplūkot, izmantojot meklētāju un šķirojot pēc laika, mākslinieka, izmantotā materiāla utt.

Pašam tikai uzmanīgi jāpārbauda, vai pie attēla atrodama Public Domain ikona, lai pārliecinātos, ka konkrētais attēls ir brīvi izmantojams.

Meklētājā var ielikt ķeksīti pie Show Only: Open Access, šādi norādot, ka vēlaties apskatīt nevis visus pieejamos, bet tikai brīvi izmantojamos attēlus.

Piemērs – pūķu attēli

Mākslas darbu attēli ir pieejami pietiekami labā kvalitātē un tādā izmērā (2000 px, 4000 px), lai varētu izmantot mājaslapu izstrādē.


* 2017. gada vidū muzeja mājaslapā bija pieejami 444 455 mākslas darbu attēli, no kuriem brīvi izmantojami 203 566.

2019. gadā muzeja mājaslapā redzams, ka brīvi izmantojamo mākslas darbu attēlu skaits pieaudzis līdz 406 000.

2019. gada pavasarī pārbaudījām, ka daži mākslas darbu attēli, kas 2017. gadā bija pieejami ar Public Domain licenci pie Open Access, 2019. gadā diemžēl vairs nav atrodami Open Access Artworks attēlu sarakstā.